TÜRKİYE'DE KÜLTÜR BAKANLIĞI FRANSA'DAN ÖNCE KURULMUŞTU

Kültürün ve eğitimin yan yana olması da benzeri bir mantığı barındırır. Önce eğitim üzerine kafa yorulmuş, kültür onun yanına konmuştur.

Şair yeşil top meyveli ekmek ağaçlarının altından Serdengeçti’nin mezarına yürümektedir. Gayet tenha bir Cebeci asri mezarlığında Cumhuriyet’in erken döneminin üç milli eğitim bakanı yan yana yatmaktadır. 35 yaşında ölen Mustafa Necati, 41 yaşında ölen Reşit Galip, 39 yaşında ölen Vasıf Çınar… Bu durumun mantığı şudur. İlk Mustafa Necati defnedildiği için diğerleri de onun yanına konmuştur.

Kültürün ve eğitimin yan yana olması da benzeri bir mantığı barındırır. Önce eğitim üzerine kafa yorulmuş, kültür onun yanına konmuştur. Ancak kültür de eğitim de erkenden defnedilmiş, belki de ölü doğmuştur. Mamafih boşlukları da maymuni medya tarafından hemen doldurulmuştur.

Kültür Bakanlığı'nın kendi internet sitelerinde kuruluş tarihini 1971 olarak vermesi acele bir cenaze töreniyle açıklanabilir. Hâlbuki bu bakanlığın kuruluş tarihi 1935’tir. Enteresandır, 1935’te Maarif Vekaleti’nin adı Kültür Bakanlığı olarak değiştirilip 1940’ların başına kadar da adı Kültür Bakanlığı olarak kalmıştır.

Kültür Bakanlığın internet sitesinde 1933 tarihinde "Antikiteler ve Müzeler Direktörlüğü"nün Maarif Vekâleti içerisinde yer aldığına değinildikten sonra 1946 yılına atlanmakta ve "Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü"nün kuruluşundan bahsedilmektedir. Mamaliga mısır irmiğinden yapılan bir yemektir. Ama önce İstanbul Ballet Competition’dan bahsetmek gerektir.

Sahaftan bulduğumuz sararmış dönem diploması ve dönemin cildi pörsümüş bakanlık yayını da bilgiyi “teyit” etmekte azizim. Mesela resimdeki ilkokul diploması 1938'e ait ve açıkça “Kültür Bakanlığı” ifadesini barındırıyor.