Fon24_Sag


YANLIŞ ANLAŞILMA

Neşe BERBER 21 Mar 2018

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın sözleri gündeme damgasını vurdu: 

‘’AK Parti kurulduğundan bugüne baktığımız zaman Arnavutköy oyu en fazla olan ilçelerimizden birisi. Sayın Başbakanın o konuda büyükşehir olarak Arnavutköy'e borcumuz olduğunu düşünüyorum. Bizim şu anda birinci önceliğimiz metro. Metroda da birinci önceliğimiz en fazla oy aldığımız yerler olacak inşallah. Sultanbeyli, ihalesi yapıldı. İnşaatı devam ediyor. Bu yıl içerisinde de Vezneciler, Arnavutköy metrosunun ihalesini yaparız. Kongreler yenilenme diyorum. İnşallah bu yenilenme ile metro sözünü de verdik. Arnavutköy'den daha yüksek oy bekliyoruz diyorum."

İlk yorum, "Başkan Mevlüt Uysal'ın konuşmasını yaparken birden heyecana kapılıp salonun atmosferi ile kendisi ve partililer ile bir arada sanmış kendini." şeklinde oldu. Etrafta gazeteciler vardı çünkü..

Başakşehir Belediye Başkanıyken de pek sesini duymamıştık. Hatta gazetecilere uzak duran biri olarak kendisini tanımlayabilirim. Hep merak ederdim, bir başkan bir gazeteci ile niye bir araya gelmekten çekinir.. Ya basın danışmanları özellikle basınla özel görüşmeler yaptırmaz yada anlatacak bir şeyi yoktur. Başakşehir Belediye Başkanlığı döneminden beri randevu listesinde ilk sıradayımdır başkanın..

Epeyce uzun yazdığım bugünkü yazımda başkanın nasıl yanlış ifadeler kullandığından söz ediyordum ki, son dakika açıklaması ile konu toparlandı. Yazıyı tepeden tırnağa değiştirmek zorunda kaldım..

"Metroda önceliğimiz Arnavutköy ve Sultanbeyli"

Başkanı Uysal son anda, "Aslında söylediğimiz açık ve net. İki ilçe şu anda metro konusunda öncelikli. Bir tanesinde metro inşaatı başlamış ve yine devamında ihale olacak. İkincisi için de ihaleye bu yıl içinde çıkacağız zaten. Dolayısıyla olaya böyle bakmak lazım" ifadelerini kullandı..

Uysal, gazetecilerin kendisine AK Parti Şişli İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmayı hatırlatmaları üzerine Uysal, Sultanbeyli ve Arnavutköy'e metro yapımına öncelik verdiklerini, inşaat halindeki metroların harita üzerine sergilendiğinde, söylediklerinin ne kadar doğru ve haklı olduğunun görüleceğini söyledi.

"Şu anda İstanbul'da metro yapacaksak, önceliğimiz neresi olmalı? Metro ulaşımında sıkıntı yaşanan yerler olmalı. Bizim de iki ilçe üzerinde konuştuğumuz mesele var. Bunların bir tanesi Arnavutköy, diğeri Sultanbeyli. Şimdi oralar, AK Parti'ye en fazla oy vermiş olanlar. Ben inanıyorum ki, şu anda bizim söylediğimizi AK Partili olmayan bir büyükşehir belediye başkanı olsaydı yine de bu ifadeyi yani 'En fazla AK Parti'ye oy veren insanların olduğu yerler' demese bile iki ilçenin metro yapımı konusunda öncelikleri arasında olacağını söylerdi herhalde." diye konuştu.

Daha önceki açıklamalarında birinci önceliğinin metro olduğu yönünde beyanları olduğunu dile getiren Uysal, "Yine metroda da birinci önceliğimiz bu bölgeler. Arnavutköy ve Sultanbeyli. Bunu da ne ile ifade etmişiz? İki ilçenin en fazla AK Parti'ye oy veren yer olması. Şu anda metroda çalışılan yerlere baktığımız zaman, en fazla eğer CHP'li ilçelerin olduğu yerler ise şu anda inşaatı devam eden ilçelerimiz ise bizim bu sözümüzden 'Oy vermeyenlere metro götürmeyeceğiz, yapmayacağız.' diye bir şey algılanmamalı herhalde." ifadelerini kullandı.

Başkan Uysal, AK Parti ilçe kongresinde söylediği sözlerin bugün çok farklı noktalara çekildiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Aslında söylediğimiz bu kadar açık ve net. İki ilçe şu anda metro konusunda öncelikli. Bir tanesinde metro inşaatı başlamış ve yine devamında ihale olacak. İkincisi için de ihaleye bu yıl içinde çıkacağız zaten. Dolayısıyla olaya böyle bakmak lazım. Söylediklerim şöyle bir noktaya da çekiliyor: 'Başkan çark etti.' Yok. Yine metro konusunda önceliğimiz Arnavutköy ve Sultanbeyli. Niye? Oraların ihtiyacı var. Niye? Geçmişte, oralara daha önce yapılması gerektiğini ve şu anda geciktiğini düşündüğümüz için hızlandıracağız. Tabii ilave bir şeyimiz daha var. 'İstanbul'da birinci önceliğimiz metro.' dedik. Şu anda 2023 yılında İstanbul'da 1000 kilometrelik metro hedefi koyduk. 'İstanbul trafiğinin çözümü de metro.' dedik. Dolayısıyla biz sadece İstanbul'da AK Partililerin oy verdiği yerlere metro yaparak trafiği çözeceğiz."

"Az oy aldığımız yerlere hizmet yaptık oyumuz arttı"

Basının konuşmasının tamamına yer vermediğini, bu nedenle yanlış anlaşılmaya yol açıldığını anlatan Uysal, sözlerin şöyle tamamladı:

"Aslında basın konuşmamızın tamamını almış olsaydı, kastettiğimiz yerin iki ilçe olduğunu gayet iyi bir şekilde anlarlardı. Kastettiğimiz şeyin ne olduğunu anlarlardı. Zaten biliyorsunuz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na geleli 5 ay oldu. Geçmişte de 9 yıllık bir ilçe belediye başkanlığımız var. Orada uygulamamız da ortada. Tam tersine biz az oy aldığımız yerlere daha fazla hizmet verdik ki, orada oyumuz daha fazla arttı. İstanbul'da da oyumuzu artırma hedefimiz varsa, bize oy veren yerlerle birlikte vermeyen yerlerde de mağduriyet, sıkıntı, hizmet ihtiyacı ne varsa yapmamız gerekir ki, oyumuzu artırabilelim. Hedefimiz de bu olur. Dolayısıyla hedefimizin ve söylediklerimizin ne olduğu bu kadar nettir." 

Başarılı bir manevra oldu doğrusu yiğidi öldürüp hakkını vermek lazım..