YATIRIM ZAMANI

Yusuf DİNÇ 08 Oca 2019

Hepimizin gündeminde tek bir soru var; konjonktür yatırım için elverişli midir? İnsanların yatırım kararlarını vermekte zorlandıkları zamanlardan geçiyoruz.

Bir taraftan ihtiyaçlar ve yatırım için ucuz fırsatlar bulunmaktadır. Bu durum insanların yatırımı gündemlerine almalarını sağlamaktadır. Fakat güvenilir analizlerle yatırım fikri beslenemediğinden kararsızlık oluşmaktadır. Bu kararsızlığı aşmak üzere bir analiz modeli üzerinden değerlendirme yapmak önemlidir.

Önce ihtiyaç durumu gözetilmelidir. Yatırım ile elde edilecek varlık bir ihtiyaçsa konjonktürden bağımsız değerlendirme yapmak gerekir. Türk halkının bu anlamda gözü açıktır. Dünyanın her yerindeki yatırımları için gerek şirket gerek hammadde ve gerekse ikinci el makine satın almak üzere makul imkanları değerlendirdikleri görülmektedir. Bunun yanında gayrimenkul, otomobil gibi ihtiyaçlar için yeterli bir incelemeyle içe sinecek tercihler için uygun alım şartları mevcuttur.

İkinci olarak yatırım bir ihtiyaç değil fakat yatırımcının uzmanlık alanı ve korunma ihtiyacı var ise ucuzluk şiddeti göz önünde bulundurulmalıdır. Yatırım yapılacak varlığın daha ucuza alınamayacağı açıksa bu yatırım mevcut konjonktürde dahi mantıklıdır. Küresel bir bunalımın içinden geçtiğimiz düşünüldüğünde birçok fırsat bulunduğu açıktır. Aksi taktirde en iyi yatırım fırsatını bekleyenlerin bekleyişlerinin hiç bitmediği ve pişmanlıklar yaşadığı bilinmektedir. Faizden gelecek üç kuruştan medet umanların talihinin yaver gitmediği açıktır. Yeterli vadeyi göze alarak yatırım yaptığınızda olağanüstü haller hariç asla zarar edemeyeceğiniz birçok yatırım aracı bulunduğunu söylemekte beis yoktur.

Döviz cinsinden hesaplandığında tüm varlıkların aşırı ucuz olduğunu söylemek mümkündür. Bu nedenle spekülatif amaçla yatırım için de doğru zamanlardan birinden geçtiğimiz açıktır. Her zaman fırsatların mümkün olan en iyisi için bekleyenler görülür. Ama unutmamalıdır ki mümkün olan iyi bir anlıktır ve yakalamak bir kesime göre tesadüfi genele göre ise tevafuktur. O an kaçırılıp yatırım yapılamadığında fırsattan bahsetmek de anlamsızdır.

Doğru zamanlardan herhangi birinde olduğunuzu düşünmeniz yatırım için en iyi fırsatın üzerinde olduğunuz anlamına gelir. Eğer size göre mevcut piyasa şartları ilgilendiğiniz yatırım için doğru zamanlardan biriyse yatırım zamanı gelmiş demektir.