REHAVET VE BASKI

Zira neresinden bakarsanız bakın iktidar cephesinden altılı masaya yapılan "adayını açıkla" çağrısı bir anlamda muhalefet partileri arasında -olmasa dahi- bir görüş ayrılıkları olduğuna dair algı üretiyor.

Salı 17 Ocak 2023 02:30
POLİTİZE TOPLUM VE MESSİ

Riva Şalhon "Tek Satırlık Entel" kitabında "akademik kapitalizmi" harika tarif ediyor: Üniversite araştırmalarının "piyasanın gereksinimlerine" göre belirlenmesi, bilimin yalnızca piyasada kullanım ve değişim değeri kadar üretilmesi, halkın genel ilgisizliği yüzünden, doğal bir sonuçtur saptamasında da bulunuyor.

Salı 20 Aralık 2022 02:30
CAN SUYU

Evet doğru, Türkiye'de her zaman "mağdur profil", siyaseti etkileyen en önemli karakteristik özelliklerden biri olmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı başbakanlığa taşıyan en önemli iki şeyden biri de önünün kesilmek istenmesi, yani mağduriyeti, ikincisi de başarılı bir belediye başkanlığı süreci oldu.

Cuma 16 Aralık 2022 02:50
PATİNAJ YAPARKEN KAÇIRDIKLARIMIZ

Sanki koronavirüs salgını öncesi bakteriler ya da virüsler hiç yokmuşçasına şimdi nezle olan insanların maskeyle gezmemesi dahi "bilinçsiz insan" kategorisine sokuluyorken, bu duruma nasıl geldiğimizi irdeleyecek kimse de mi kalmadı?

Salı 13 Aralık 2022 02:20
ESKİDEN DİPLOMAYLA SINIF ATLANIRDI, ŞİMDİ MASKEYLE

"Eskiden bu ülkede bir grup insan sadece üniversite diplomasına sahip olduğu için sınıf atladığını sanırdı, şimdi ise maske taktığı için."

Cuma 22 Nisan 2022 02:25
TARIM, MAKARNA VE MARKALAŞMA

"Markalaşma, sahip olduğumuz potansiyeli de doğru kullanmanın kalemlerinden biri. İtalya bunu Avrupa Birliği'ni de arkasına alarak "meşhur lezzeti" haline getirmiş. Bunun gibi birçok potansiyeli olan alanımız yok mu? Bence var."

Salı 19 Nisan 2022 02:35
MUHALİF TABANIN ADAY KARMAŞASI

"Muhalif seçmen hakkını teslim edip başarısını kabul etmek istemese de Erdoğan'ın son 20 yılda Türkiye'yi nereden nereye getirdiğini görüyor. Çünkü o icraatlardan onlar da faydalanıyor."

Cuma 15 Nisan 2022 02:25
MUHALEFETİN ADAYINI UZAKTA ARAMAYA GEREK YOK

'Bu kafa karışıklığı ortamında adaylar üzerinde gelgitler yaşanırken muhalefetin "aday profiline" uygun olduğunu düşündüğüm bir isim var.'

Salı 12 Nisan 2022 02:30