ACEMOĞLU VE BABACAN: KURUMSALCI İKTİSAT YANILGISI

Geçen hafta TV'de bir programda Sayın Ali Babacan arz-ı endam etti.

Pazartesi 02 Aralık 2019 02:30
KÜRESEL SİSTEM BİZE NE VAAT EDİYOR?

Birkaç yazıdır dünyanın ahvali üzerine çiziktiriyorum. Kalkınmanın ne anlama geldiği, kalkınma politikalarının nasıl olması gerektiği, küreselleşme ve kalkınma ve problemleri, bu konuda çalışmaları olan iktisatçılara verilen Nobel 2019 ödülleri ve benzeri konular. Bugün, Pazartesiden haber verdiğim üzere mevcut küresel iktisadi düzenin gelişmekte olan ülkeler ve az gelişmiş ülkelere ne vaat ettiğini tartışacağım.

Cuma 29 Kasım 2019 02:30
SERBEST PİYASA EKOMİSİ EFSANESİ

Nobel İktisat ödülleri ile ilgili yazımda, bu seneki ödül sahiplerinin fakirliğin "piyasa mekanizması yoluyla" giderilebileceğini savundukları, fakir ülkelerin fakirliğinin milli devlet politikaları, kültürel yapı ve benzeri iktisat dışı etkenlerle belirlendiğini iddia ettikleri ve fakirliğin giderilmesi için emperyalist Batı'nın yardımına muhtaç olduklarını belirttiklerini yazmıştım.

Pazartesi 25 Kasım 2019 02:30
NOBEL İKTİSAT ÖDÜLLERİ: FAKİRLİĞİN SEBEBİ ULUSAL ETKENLER Mİ YOKSA KÜRESEL ETKENLER Mİ?

Nobel İktisat Ödülü'nün verilmesi ilk bakışta sevindirici bir gelişmedir.Ancak... Kalkınma iktisadının temel konularını, bakış açısını ve yöntemlerini düşündüğümüzde, bu verilen ödüllerin aslında kalkınma iktisadının içini boşaltma ve araştırma yönünü değiştirme içerikli ideolojik bir programın parçaları olduğu da gözümüzden kaçmamaktadır.

Cuma 22 Kasım 2019 14:30
REİS VE KASABANIN ŞERİFİ: NEYDİ VE NE OLDU?

Bu satırları yazarken Sayın Cumhurbaşkanı ve Başkan Trump basın açıklaması yapmaktalar. Her iki taraf da toplantıdan önce neredelerse, toplantı sonunda da oradaydılar. İsterseniz Kasabanın Şerifiyle başlayalım.

Cuma 15 Kasım 2019 02:30
MEZHEPÇİLİK, EBU HANİFE VE ERDOĞAN

Sayın Cumhurbaşkanı belli aralıklarla hurafelere dayanan din anlayışının İslam'ın temel prensiplerine aykırı olduğunu söylemişti.

Cuma 08 Kasım 2019 02:35
SOSYAL DEVLETİN KÜRESELLEŞMESİ

İçinde bulunduğumuz Kaos Çağı yeni bir dünyanın doğum sancılarını da içermektedir.

Pazartesi 04 Kasım 2019 02:30
CUMHURİYET, ABD YAPTIRIMLARI VE YENİ BİR DÜNYA

Bugün yine dolu bir gündemle karşı karşıyayız… Cumhuriyet Bayramını kutladık.

Cuma 01 Kasım 2019 02:35