Ankara'da barajların doluluk oranları, başkentte yaşayan vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), 4 Kasım 2026 Çarşamba gününe ait güncel baraj verilerini paylaştı. Açıklanan rakamlara göre başkentteki barajların toplam doluluk oranı yüzde 36,32, aktif doluluk oranı ise yüzde 28,90 olarak ölçüldü. Kesikköprü Barajı yüzde 100 dolulukla dikkat çekerken Çamlıdere ve Kargalı barajlarındaki son seviyeler de merak konusu oldu.
4 Kasım Ankara baraj doluluk oranları ne kadar oldu?
ASKİ'nin 4 Kasım 2026 tarihli verilerine göre Ankara'daki barajların toplam doluluk oranı yüzde 36,32 olarak kaydedildi. Kullanılabilir su miktarını gösteren aktif doluluk oranı ise yüzde 28,90 seviyesinde açıklandı.
Toplam doluluk oranı, barajlarda bulunan mevcut su miktarının toplam depolama kapasitesine oranını ifade ediyor. Aktif doluluk oranı ise barajlardaki suyun kullanılabilir bölümünü gösteriyor. Bu nedenle iki veri arasındaki fark, başkentin su kaynaklarının değerlendirilmesinde önem taşıyor.
Barajlar arasında en yüksek doluluk oranı yüzde 100 ile Kesikköprü'de ölçüldü. Eğrekkaya ve Kurtboğazı barajları da yüzde 49'un üzerindeki doluluk seviyeleriyle öne çıktı. Kargalı ve Türkşerefli barajlarında ise doluluk oranlarının daha düşük olduğu görüldü.
Kesikköprü Barajı yüzde kaç dolu, su seviyesi ne durumda?
Ankara'nın barajları arasında dikkat çeken Kesikköprü Barajı, 4 Kasım 2026 tarihli ASKİ verilerine göre yüzde 100 doluluk oranına ulaştı.
Kesikköprü, açıklanan tabloda doluluk oranı en yüksek baraj olarak ilk sırada yer aldı. Yüzde 100'lük oran, barajın bildirilen toplam depolama kapasitesine göre tamamen dolu olduğunu gösteriyor.
Başkentteki diğer barajlarla karşılaştırıldığında Kesikköprü'nün doluluk seviyesi öne çıkarken Ankara genelindeki toplam doluluk oranının yüzde 36,32 olması, barajlar arasındaki farklılığı da ortaya koydu.
Çamlıdere Barajı doluluk oranı kaç oldu?
Ankara'nın önemli su kaynaklarından biri olan Çamlıdere Barajı'nın 4 Kasım 2026 tarihli doluluk oranı yüzde 32,73 olarak açıklandı.
ASKİ tarafından paylaşılan güncel tabloda Çamlıdere, toplam doluluk oranı bakımından yüzde 36,32'lik Ankara ortalamasının altında kaldı. Başkentin su ihtiyacında önemli yere sahip olan barajdaki seviye, vatandaşların yakından takip ettiği veriler arasında bulunuyor.
Çamlıdere Barajı'nın yanı sıra Kurtboğazı, Eğrekkaya ve Çubuk 2 gibi kaynaklardaki doluluk oranları da Ankara'nın genel su tablosunun değerlendirilmesinde önem taşıyor.
Kargalı Barajı'nda su seviyesi kaç, doluluk oranı ne kadar?
4 Kasım 2026 tarihli ASKİ verilerine göre Kargalı Barajı'nın doluluk oranı yüzde 9,78 olarak ölçüldü. Bu oranla Kargalı, Ankara'daki barajlar arasında en düşük doluluk seviyesine sahip kaynak oldu.
Kargalı Barajı'ndaki düşük oran, güncel doluluk tablosunda öne çıkan verilerden biri olarak dikkat çekti. Türkşerefli Barajı da yüzde 11,66 doluluk oranıyla düşük seviyelerde bulunan diğer baraj oldu.
Barajların doluluk oranları, yağış miktarı, su tüketimi ve kaynaklara gelen su miktarı gibi farklı etkenlere bağlı olarak değişebiliyor. Bu nedenle ASKİ tarafından paylaşılan günlük veriler, başkentteki su kaynaklarının takibi açısından önem taşıyor.
Kurtboğazı, Eğrekkaya ve Çubuk 2 barajları yüzde kaç dolu?
Ankara'daki diğer barajların 4 Kasım 2026 tarihli doluluk oranları da belli oldu. Eğrekkaya Barajı yüzde 58,32 ile Kesikköprü'nün ardından en yüksek doluluk oranına sahip barajlar arasında yer aldı.
Kurtboğazı ve Çubuk 2 barajlarında ise birbirine oldukça yakın oranlar kaydedildi. Kurtboğazı yüzde 49,49, Çubuk 2 ise yüzde 49,42 doluluk seviyesinde ölçüldü.
Kavşakkaya Barajı'nın doluluk oranı yüzde 40,51, Akyar Barajı'nın ise yüzde 37,57 oldu. Peçenek Barajı'nda yüzde 27,26, Türkşerefli Barajı'nda yüzde 11,66 doluluk kaydedildi.
ASKİ 4 Kasım 2026 Ankara baraj doluluk oranları tam liste
ASKİ'nin yayımladığı 4 Kasım 2026 tarihli verilere göre Ankara'daki barajların doluluk oranları şöyle:
| Baraj adı | Doluluk oranı |
|---|---|
| Akyar Barajı | %37,57 |
| Çamlıdere Barajı | %32,73 |
| Çubuk 2 Barajı | %49,42 |
| Eğrekkaya Barajı | %58,32 |
| Kargalı Barajı | %9,78 |
| Kavşakkaya Barajı | %40,51 |
| Kesikköprü Barajı | %100 |
| Kurtboğazı Barajı | %49,49 |
| Peçenek Barajı | %27,26 |
| Türkşerefli Barajı | %11,66 |
ASKİ'nin açıkladığı verilere göre Ankara barajlarının toplam doluluk oranı yüzde 36,32, aktif doluluk oranı ise yüzde 28,90 olarak kayıtlara geçti. Kesikköprü en yüksek, Kargalı ise en düşük doluluk oranına sahip baraj oldu.