TDV sağ 160x600


BAŞKA ÜLKE OLSAYDI KAŞIKÇI OLAYI ÖRTBAS EDİLİRDİ…

İlnur ÇEVİK 20 Eki 2018

Türkiye büyük bir olgunluk ve ciddiyetle ve büyük ülke olmanın verdiği sorumlulukla Kaşıkçı cinayetini aydınlatmak için uluslararası kaideleri de gözeterek soruşturmasını başarıyla sürdürüyor.

Bizim yerimizde başka ülke olsaydı Amerikalılara boyun eğer ve olayı örtbas edip işi yokuşa sürerdi. Türkiye tam tersine bu krize dönüşebilecek olayı hem siyasi olarak hem adli olarak hem de algı operasyonu ile mükemmel yönetti ve yeni Erdoğan yönetiminin artık bu işleri nasıl ele alacağını ve kapasitesini dosta düşmana gösterdi. Yani bu yeni Türkiye’nin dostluğuna gerçekten değer verilmeli düşmanlığından da korkulmalı…

Bizim konumumuzda başka ülke ve Veliaht Prens Salman’ın olumsuz davranışları ile karşılaşmış olsa olayı hislerle yönetir ve kavga çıkarırdı. Bizim yönetimimiz ise olayı gayet soğukkanlılıkla, tereyağından kıl çeker gibi yönetiyor ve çok başarılı oluyor.

Türkiye, Suudi Kralı Selman bin Abdülaziz’i zora sokmuyor ama bu işin bütün boyutları ile açığa çıkması için her türlü tedbiri de alıyor. Yani yapanın yanına kar kalmayacak.

Başkaları dedikodu üretiyor, yalan dolanla Kaşıkçı cinayeti soruşturmasını sulandırmaya çalışıyor. Buna karşılık Türkiye kararlı bir şekilde olayı aydınlatmak için çaba gösteriyor ve başarılı olacak.

Bazı yazarların ve yorumcuların bu sütunlarda yazılanları okumadıkları, kulak dolgunluğu ile bol keseden atıp tutukları görülüyor… Hatta yazılan cümlenin başını alıp ortasını atıp son bölümünü kullanıp anlam üzerinde oynayanlar bile oldu… Lütfen hem yazıları tam okuyun hem de okuduğunuzu anlamaya çalışın.