MESELE FED Mİ?

Daha önce birçok yazımda FED'in sıkılaştırıcı kararlar alamayacağının anlaşıldığı dönemlerde faiz indirim için imkan doğduğunu ancak bunların kaçırıldığını yazmıştım. Bu sefer iki karar üst üste bindi ve kurun, yurt içinden çok yurt dışındaki değişkenlerle izlenmesi gerektiği görüldü.

Salı 06 Ağustos 2019 02:30
MONOPSON PERAKENDE PİYASASI

Türkiye'de son dönemde perakende tarafta bir takım monopsonumsu yapılar oluşmaya başladı. İlk başlarda uygun maliyetle ürün sunan bu kurumlar binlerce mağazaya ulaşan ağlarıyla tüketici nezdinde fiyat benchmarking için temel referans noktasını oluşturdular.

Salı 09 Temmuz 2019 02:20
KONUT PROJELERİ VE İLÇE SOSYOLOJİLERİ

Seçim sonuçları İstanbul'un da bir İç İstanbul'u (bir nevi İç Anadolu'su) oluştuğunu bir kez daha gösterdi.

Salı 25 Haziran 2019 02:15
LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜN KURLA İMTİHANI

Bu bayram kardeşliği tazelemenin coşkusunu yeniden yaşıyoruz. Bayram o bayram ola! Piyasalar da artık bayram etsin dileğiyle. Birçok sektörde işler açılır gibiyken yeniden yavaşlamasına rağmen kıpırdanma tekrar başlamış görünüyor. Özellikle yıllardır biriken KDV iadelerinin mahsubuna ilişkin düzenleme birçok sektöre moral vermiş görünüyor.

Çarşamba 05 Haziran 2019 02:35
GASTROTURİZM

Türkiye mevsimselliği olan bir ekonomidir. İnşaat ve tarım sektörleri büyük oranda böyledir. Mevsimsellik alanlarından birisi de turizmdir. Turizmin sezonluk bir ticari alan olması genel bir durumdur.

Salı 28 Mayıs 2019 02:20
KRİZ VE CARİ AÇIK

Cari denge herhangi bir ekonomi için temel makro göstergelerden birisi kabul edilir. Özellikle enerji ithalatçısı ekonomilerin cari açık rakamları ekonomilerin spekülasyon alanlarındandır.

Salı 21 Mayıs 2019 02:15
İRAN AMBARGOSU

İran'a uygulanan ambargonun kazananları var bir de kaybedenleri. Kazananlar enerji ihraç eden ekonomiler.

Salı 14 Mayıs 2019 02:15
İŞ BANKASI

Türkiye'nin milli mücadelesi işgal ve sömürü altındaki tüm Müslüman coğrafyada ilk karşı çıkış olarak yakından takip edilir. Dönemi içerisinde böyle bir hak arayışı vaki değildir.

Salı 07 Mayıs 2019 02:15